ÜNİVERSİTEYE PROMOSYONLA İLGİLİ SUÇ DUYURUSU

Türk Eğitim-Sen tarafından Ankara Nöbetçi İdare Mahkemesi'ne gönderilmek üzere İstanbul Nöbetçi İdare Mahkemesi'ne sunulan şikayet dilekçesinde, üniversitenin, çalışanların maaşları karşılığı aldığı 12 milyon 500 bin YTL tutarındaki banka promosyonlarını çalışanlarına dağıtmamasının Banka Promosyonları konulu işlem usulü ve yasaya aykırı olduğu anlatıldı. Dilekçede, Türk Eğitim Sen İstanbul 1 No'lu Şubesi'nin yazılı olarak üniversiteye başvurduğu belirtilirken, "Üniversitenizde banka promosyonları personele henüz dağıtılmamıştır" denilerek banka promosyonlarının hak sahiplerine dağıtılması için gerekli işlemlerin yapılması istendi. Ancak üniversitenin cevap yazısında, şimdiye kadar alınan bağışın kullanma yetkisinin kanunlar çerçevesinde kendilerinde olduğunu belirttikleri ve banka promosyonlarının dağıtılmadığını bildirdikleri kaydedildi.
Üniversitenin banka promosyonlarını eğitim çalışanlarına dağıtmamasının hak ve adalete aykırı olduğunun belirtildiği dilekçede, söz konusu bankanın promosyonları da, eğitim çalışanlarının maaşlarının bankaya yatırılması şartı ile verdiği hatırlatıldı. Davalı ve banka arasında anlaşma gereği promosyon adı altındaki 12 milyon 500 bin YTL'nin davalı kuruma peyder pey verildiği, bu nedenle söz konusu meblağın davalı idarenin hesabına yatırıldığı belirtilirken, söz konusu paranın ödenmemesi yönünde dava sonuna kadar tedbir konulması talep edildi.
Eğitim çalışanlarının kazanılmış hakkı olan maaşlarının bankaya yatırılması sebebiyle elde edilen faiz, promosyon, bağış gibi katkıların eğitim çalışanlarına dağıtılmasının hak ve adalet gereği olduğuna dikkat çekilen dilekçede, üniversitenin, promosyon bedellerinin yatırıldığı banka hesabına tedbir konulması-bloke edilmesi, 12 milyon 500 bin YTL'lik promosyon bedelinin çalışanlara dağıtılmaması yönünde tesis edilen 19 Şubat 2008 tarihli banka promosyonları konulu işlemin yürütülmesinin durdurulması ve devamında iptali istendi.İHA