MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ’NDE NELER OLUYOR?

Bilindiği üzere halkımızın büyük umutlarla beklediği Muş Alparslan Üniversitesi nihayet kurulmuştur. Memleketimiz için gerek sosyal, gerek ekonomik ve gerekse akademik anlamda büyük faydalar getireceği beklentisi içerisine giren halkımız, Rektör Sayın Prof. Dr. Nihat İNANÇ’ın yaptığı bazı atamalarla hayal kırıklığına uğramıştır. Üniversitemizin kuruluşunda büyük emekleri olan, yıllarca çeşitli sıkıntıları göğüsleyen, hemşerilerimiz için bir dürüstlük ve çalışkanlık emsali olan Üniversite Genel Sekreteri Şükrü Demir’in Rektör tarafından görevinden alınması büyük bir hüsran yaratmıştır.
Üniversitelerimiz bilim ve demokrasinin vazgeçilmez unsurlarıdır. Bizler, üniversitelerimizin adam kayırmacılık, siyasi çekişmeler, ideolojik saplantılar ve maddi sıkıntılardan uzak durması gerektiğine inanıyoruz. Sayın Rektöre buradan sormak istiyoruz;
1-Yönetime getirdiğiniz insanların ne gibi akademik kariyerleri vardır?
2-Üniversitemize ve ilimize ne gibi faydaları olacaktır?
3-Yöneticiliğe getirilen bu insanlar hakkında dikkate aldığınız ölçütleriniz nelerdir?
4-Bu kişilerin aynı dünya görüşünden olmaları, aynı sendikadan olmaları bir tesadüf müdür?
5-Sayın Şükrü DEMİR’in görevden alınma gerekçesi nedir?
6-Muş’lu hemşerilerimize “Burası iş ve işçi bulma kurumu değildir” dediniz, peki bu söylemleriniz Van’lı hemşehrileriniz için de geçerli midir?
7-Herkese eşit mesafede olduğunuzu söylüyorsunuz. Peki, belli bir sendikanın yönetimindeki insanlar da bu görüşünüze dâhil midir?
8-Yapılan ihaleleri şeffaf bir şekilde kamuoyuyla paylaşacak mısınız?
İşte bu sorular Muş kamuoyunun nezdinde soru işaretleri oluşturmuştur. Bizler, onurlu ve dik duruşun timsali olan eğitimciler olarak, bu konuların takipçisi olacağız. Zira “Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır” deyişini kendimize düstur edinerek; üniversitemizde yapılan atamaların, personel alımlarının, ihalelerin ve uygulamaların takipçisi olacağız.
Sendika olarak, gerektiğinde yapılan usulsüzlükleri kamuoyuyla paylaşarak vicdani sorumluluğumuzu yerine getireceğiz. Muş’lu hemşerilerimizden doğal bir beklentimiz; üniversitemizle ilgili yapılan usulsüzlüklere ve keyfi uygulamalara karşı gerekli demokratik tepkiyi göstermeleridir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

MEHMET YOKUŞ
Türk Eğitim-Sen Muş İl Temsilcisi