GENEL BAŞKAN: BU TÜR SINAVLARLA BİR NESLİ KAYBEDİYORUZ

           Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, NTV’ye katılarak, KPSS’de yapılan kısmi iptali değerlendirdi. Koncuk, KPSS sisteminin tartışılması gerektiğini söyleyerek, “Kopya olayına istemeden karışan çocuklarımız var. Umutsuz kalan çocuklarımız var. Hırsızlık asla meşru görülemez. Ancak bu noktada bizim bir nesli kaybettiğimizi bu ülkeyi yöneten herkesin görmesi lazım. Çocuklarımızı gelecekle ahlaki değerler arasında tercihe zorlayan bu sistemin mutlaka sorgulanması gerekir. Çocuklara kopyayı adres göstermeyen vicdanlı bir sistem ortaya konulmalıdır” diye konuştu.

Hırsızlık olayına karışan ana aktörlerin mutlaka tespit edilmesi gerektiğini ifade eden Koncuk, genel yetenek ve genel kültür testlerinin de mevcut cevap kâğıtları üzerinden yeni bir ekip tarafından tekrar değerlendirilmesini istedi.

 

KPSS skandalı nedeniyle 800 bin kişinin mağdur olduğunu kaydeden Koncuk, “biz soruların gönderildiği e-mail adresini 28 Ağustos tarihinde ortaya koyduk, 31 Ağustos tarihinde de Sayın Savcımıza ilettik. Aradan 15 gün geçti. YÖK ve ÖSYM daha önce karar verebilirdi. Öte yandan eğitim bilimleri sınavı yeniden yapıldıktan sonra atamalar gerçekleştirilecek. Bu süreçte soruşturma sonucunda kopya olayına karıştığı tespit edilenlerin atamaları iptal edilmeli. Ben kopyacıları vicdanıyla baş başa bırakıyorum. Hep korkuyla yaşacaklar. Hiçkimsenin 800 bin kişiye bu acıyı yaşatmaya hakkı yok.

 

Koncuk, şu anda 70 bin boş öğretmen kadrosu olduğunu söyleyerek, “bu çocuklar bir aydır geceyi gündüzü karıştırdı, büyük ızdırap yaşadı. Sayın Başbakan’dan 30 bin öğretmen atamasının, 70 bin olarak yapılacağının müjdesini vermesini istiyoruz. Şu anda MEB’in tespitlerine göre 133 bin 317 öğretmen ihtiyacı var. 70 bin öğretmenin tamamını da atasanız ihtiyacın yarısını atamış olacaksınız” dedi.

 

Genel Başkanın Açıklamalarını İzlemek İçin Tıklayınız.