GENEL BAŞKAN: GENÇLERİN GELECEĞİ BÜTÇE HESAPLARINA KURBAN EDİLİYOR

            Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Habertürk’te yayınlanan Akşam Haberlerine katılarak, KPSS’de yapılan kısmi iptali değerlendirdi. KPSS’nin kirlendiğini ve sonuçlarına güvenilmeyen bir sınav olduğunu söyleyen Koncuk, köhnemiş sistemin bu sonuçları doğurduğunu söyledi.

Gençlerin geleceğinin bütçedeki denge hesaplarına kurban edildiğini söyleyen Koncuk, şunları kaydetti: “MEB’in raporuna göre öğretmen açığı 133 bin olmasına rağmen, 30 bin öğretmen ataması yapılıyor. Maliye kafasıyla Türk Milli Eğitimini değerlendiriyoruz. Yaşanan olayların bir sosyal patlama olduğunu görme aczi içindeyiz. Ben bütçe dengesi bozulacak diye 300 bin öğretmen adayının, 800 bin üniversite mezununun bir bilinmezliğin içine sürüklenmesini hazmedemiyorum.”

 

Gençlerin gelecekleri ile ahlaki değerleri arasında tercih yapmaya zorlandığını belirten Koncuk, “Bir nesli kaybediyoruz” diye konuştu.

 

KPSS’yi MEB’in yapmaması gerektiğini ifade eden Genel Başkan Koncuk, “KPSS’yi asla MEB yapmamalı. ÖSYM’nin kadroları gözden geçirilmeli. ÖSYM’de siyasal kadrolaşma yerine, bilgi ve beceriye göre bir kadro oluşturulmalı. ÖSYM bu sınavları tecrübesiyle yapmaya devam etmelidir” şeklinde konuştu.

 

Öte yandan Koncuk, ileri teknoloji kullanılarak sınavda kopya çekilmesinin önceki yıllarda da yapıldığını söyleyerek, KPSS’de yaşanan kopya olayıyla, teknoloji kullanılarak yapılan kopya olayının birbirine karıştırılmamasını istedi.

 

Genel Başkanın Açıklamalarını İzlemek İçin Tıklayınız