BAŞÖRTÜSÜ SORUNU, TARTIŞMA KONUSU OLMAKTAN ÇIKARILMALIDIR

            Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Kanal B’de yayınlanan Habercinin Saati programına katılarak, üniversitelerdeki başörtüsü sorununu değerlendirdi.

Başörtüsü sorununun uzun yıllardır tartışıldığını ve siyasetin yılardır hak etmediği halde nemalandığı bir alan olduğunu söyleyen Koncuk, “türban konusunu gündeme getirdiği için iktidar olan siyasi partilerimiz var. Öncelikle dini simgeler siyasetin istismar alanı olmaktan çıkarılmalıdır. Birtakım siyasi partilere dini sembolleri istismar etme hakkını verdiğimiz sürece, bu ülke insanlarının aklına işsizlik, çaresizlik, bölünme tehlikesi gibi sorunlar gelmeyecektir” dedi.

 

Eğitim-öğretimin anayasal ve insani bir hak olduğunu kaydeden Koncuk, “eğitim-öğretimle ilgili üniversite öğrencilerinin önündeki engelleri kaldırmak zorundayız. Bizim derdimiz bütün çocuklarımızın yükseköğretim görmesini istemek olmalıdır” diye konuştu.

 

Üniversite öğrencilerinin gelecekleriyle inançları arasında tercihe zorlanmaması gerektiğini söyleyen Genel Başkan Koncuk, “bugün Türkiye’nin bölünmesi gündemdeyken, biz hala üniversitelere başörtüsüyle girip, girmemeyi tartışıyoruz. Siyasi partiler artık bu tartışmayı bitirmelidir. Aksi takdirde, din istismarı yapan siyasi hareketlerden kurtulamayız” dedi.

 

Türkiye’yi 8 yıldır hiçbir şey başaramayan bir iktidarın yönettiğini söyleyen Koncuk şunları söyledi: “İşsizlik yüzde 15 düzeyinde. Genç işsizlik oranı yüzde 30. İstihdam yaratamayan, işsizliği artıran, gelir farkını derinleştiren siyasi iktidarın bütün bu başarısızlara rağmen,  oyunu artırması düşündürücüdür.”

 

Genel Başkanın Açıklamalarını İzlemek İçin Tıklayınız