GENEL BAŞKAN: “KİMSE KPSS HIRSIZLIĞI UNUTULDU DİYE DÜŞÜNMESİN”

            Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, ART’de yayınlanan Eğitim ve Toplum programına katılarak, sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilmemesi ve KPSS hırsızlığıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun, 480 gün önce sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirileceğinin ve bir daha sözleşmeli öğretmen görevlendirmesi yapılmayacağının sözünü verdiğini kaydeden Koncuk, şunları söyledi: “Sayın Çubukçu bu sözü defalarca tekrarladı. Ancak bu söz hâlâ tutulmadı. 70 bin civarındaki sözleşmeli öğretmen kadro bekliyor. Bakanların sözleri yalan olmamalı, insanları kandırmaya yönelik olmamalı. Bu söz defalarca tekrar edildiği için hem sözleşmeli öğretmenler, hem de aileleri beklenti içine girdiler. Biz Türk Eğitim-Sen olarak bu sözü Sayın Bakana hatırlatmak istiyoruz. Bu sözün verilişinin 502. gününde, Milli Eğitim Bakanlığı önünde sözleşmeli öğretmenlerle birlikte eylem yapacağız. Bakan’a sözünü yaş pasta keserek hatırlatacağız. Hiçbir devlet adamı tutamayacağı sözü vermemeli, şayet söz veriyorsa da bunu yerine getirmeli. Eğer bir Bakan söz vermişse, o söz hem Başbakanın hem de tüm kabinenin sözüdür. Bu eylemle sonuç alacağımızı umut ediyoruz. Sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirileceğine ilişkin sözün tutulmamasının gerekçesini her platformda soracağız, bu sözü unutturmayacağız.”

 

KPSS skandalına da değinen Genel Koncuk, Türk Eğitim-Sen’in KPSS hırsızlığını ortaya çıkarmasıyla taşların yerinden oynadığını söyleyerek, "Türk Eğitim-Sen bu işin üstüne giderek, kadrolaşmaya zemin hazırladı" şeklinde değerlendirme yapanları da eleştirdi. “Önemli olan bir yanlışı ortaya çıkarmaktı. Bu yanlışın olmaması adına gayret sarfetmek hepimizin görevi” diyen Koncuk, KPSS’de sadece eğitim bilimlerin de değil, sınavın tamamında kopya çekildiğini ve bu kopya olayına karışanların sayısının 5-10 bin kişi olduğunu ifade etti. KPSS hırsızlığının ana aktörler açısından ortaya çıkarılmadığını söyleyen Koncuk, “Bu hırsızlığı yapan kişiler hâlâ ortada yok. Nerede bunlar? Kimse bu olay unutuldu, bunun üzeri kapatıldı diye düşünmesin” diye konuştu.

 

31 Ekimde yapılacak Eğitim Bilimleri sınavına hırsızlık olayına karışmış binlerce kişinin de gireceğini hatırlatan Koncuk, “KPSS hırsızlığı bu hükümet döneminde yapıldı. Bu ayıbı ben yaşamayacağım herhalde. Bu ayıbı, bu ülkenin yönetenlerinin yaşaması lazım. Bunun arkasından kimin çıkacağından korkmuyoruz” dedi.

 

Genel kültür ve genel yeterek testlerini optik oyucularla yeniden değerlendirmeyen ÖSYM Başkanvekili Ali Demir’e de sert çıkan Genel Başkan Koncuk, şöyle kaydetti: “Genel kültür ve genel yeterek testlerini yeniden değerlendirmeyen ÖSYM Başkanvekiline nasıl güven duyacağım? Bu testlerin yeniden değerlendirilmesinden neden korkuyorsunuz? YÖK Başkanı ‘sorumlular ortaya çıkarılmadı’ diye feryat ediyor. Ancak aynı YÖK Başkanı, ‘genel kültür ve genel yetenek testleri neden yeniden değerlendirilmiyor?’ diye sormuyor.”

 

Genel Başkanın Açıklamalarını İzlemek İçin Tıklayınız