GAZİANTEP'TE ''ŞEHİDİNE SAHİP ÇIK'' YÜRÜYÜŞÜ

Gaziantep Ulu Camii’nde Çanakkale Şehitleri ve Bütün Şehitlerimiz için gıyabi cenaze namazı kılındı. Daha sonra Türk Bayraklarıyla Şehitler Abidesi’ne kadar “Şehidine Sahip Çık” yürüyüşü yapıldı. Yaklaşık 3000  kişinin katıldığı yürüyüşe çevrede bulunan halk alkışlarla destek verdi. Çevreden geçen araçların sloganlara eşlik ederek destek vermesi karşılıklı alkışlarla coşkuyu arttırdı.
Şehitler Abidesi’nde yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunmasının ardından Türkiye Kamu Sen Gaziantep İl Temsilcisi ve Türk Eğitim Sen Gaziantep Şube başkanı Bekir Avan günün anlam ve önemi ile ilgili konuşma yaptı.
            “18 Mart  Çanakkale Zaferinin  92.yıldönümüdür. 27 Haziran 2002 tarihinde çıkarılan kanunla bu anlamlı gün, “Şehitler Günü” olarak kabul edilmiştir. Bu günü anlamlı kılan olay ise; 1.Dünya Savaşı içerisinde bir savaş olan Çanakkale Savaşı’nda, Türk Milletinin yok edilerek, vatanının işgal edilmeye çalışılmasına karşı, Mehmetçiğin dünyanın büyük güçlerine (düvel-i muazzama)  karşı destanlar yazarak kazandığı parlak bir zaferdir.
Kazanılan bu zafer, dünya milletlerine toprağın nasıl vatan olduğunu anlatmıştır. 18 Mart 1915’te Mehmetçiğin azmi, kararı, yüksek ruh hali ve iman gücü  çeliğe karşı zafer kazanmıştır. Yine bu gün; vatan için, millet için, devlet için, namus için, şeref için ve bütün kutsal değerlerimiz için şehitliğin, ebediyetin, şehitlerin günüdür.
Çanakkale Savaşı’nda İngiltere, Fransa, Yeni Zelanda, Avustralya, Yunanistan ve bunları destekleyen değişik millet ve ülkelere karşı, Türk Milleti olarak ulvi bir mücadele verilmiştir. Osmanlı Devletini yenip savaş dışı bırakmak isteyen İtilaf devletleri, Türk Milletine saldırarak,  vatanını elinden almak istediler. Milletimizi iyi tanıyamamış düşmanlar, Türk vatanına saldırma çılgınlığını gösterdiler.Türk Milletinin gerektiğinde vatanı uğrunda severek ölüme koşacağını, kendisinden kat kat üstün kuvvetler karşısında göğsünü çekinmeden siper edeceğini ve gülerek ölüme gideceğini bilemediler. Arıburnu’nda, Koca Çimen Tepe’de, Seddülbahir’de Conk Bayırı’nda; Ezineli Yahya Çavuşlar, Pütürgeli Bilaller, Yozgatlı Kınalı Muratlar, toprağın nasıl vatan yapıldığını öğrettiler dünyaya. Tarihinin hiçbir döneminde esareti kabul etmeyen Yüce Türk Milletinin evlatları, ölümü şeref bilip, şehadet şerbeti içtiler. Bomba sağanakları karşısında savaşın nasıl kazanılacağını öğreten Mehmetçik, destan yazdı Çanakkale’de.
Çanakkale Savaşları, dünyaya Türk Milletinin yüksek ruhunun teknolojiye karşı zafer kazanılabileceğini öğretmiştir. Bu nedenledir ki Çanakkale sıradan bir yer değildir. Yüzbinlerce vatan evladının kanlarıyla suladığı, kahramanlık destanının yazıldığı, efsanelerin gerçek olduğu bir yerdir.
Üzerinde bulunduğumuz toprak parçasını 1071’de Malazgirt’te, 1453’te İstanbul’da, 3-4 Ocak 1915’te Sarıkamış’ta,18 Mart 1915’te Çanakkale’de, 1919-1922 yılları arasında Sakarya’da, Afyon’da, İzmir’de Gaziantep’te verilen yüzbinlerce, şehidimizle vatan yaptık. Bu nedenle üzerinde yaşadığımız basit bir toprak parçası değil, kutsal bir vatandır. Aziz vatanın her karış toprağını şehit kanlarıyla sulayan bir milletiz. Bizim vatan anlayışımız Şairin dediği gibi “Bayrakları bayrak yapan üzerindeki kandır, Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.” anlayışıdır. Ben de diyorum ki Türk vatanına göz dikenler, Kıbrıs’ı bizden zorla almak isteyenler, biz bu toprakların bedelini canımızla kanımızla ödedik. Her karış toprağımızın bedeli vardır, o da kandır. Bu bedeli, bütün dünyanın bilmesini isteriz. Atatürk’ün “Ya istiklal, ya ölüm”  sözleri bizim parolamızdır.   Türk vatanına göz dikenler bedelin ne olduğunu iyi bilmelidirler.
Üzerinde yaşadığımız vatanımız, dün olduğu gibi bu günde şehit kanlarıyla sulanmaya devam etmektedir. PKK terörü nedeniyle Ülkemizin her ilinden, her ilçesinden, her kasabasından, her köyünden şehit verilmiştir. Bütün bunlar olup biterken, ihanetler kol gezmektedir ülkemin üstünde.Türk Milletine ve devletine küfredenler, Türk askerine, polisine, vatandaşına kurşun sıkanlar, himaye edilmeye çalışılmakta ve affedilmektedir.
Türk Milleti olarak olup bitenleri iyi idrak etmeliyiz. 92. yıldönümünde Çanakkale Zaferini kutlayacağız, Şehitlerimizi anacağız. Fakat ihanetleri ve alçaklıkları ise asla unutmayacağız ve affetmeyeceğiz.
Ülkemizi yönetenleri buradan, Gazi ilimizden, Gaziantep’ten uyarıyoruz. Türkiye üzerinde oynanan oyunları, dış tehlikeleri, yerli işbirlikçilerinin, sözde aydınların ihanetlerini apaçık görmekteyiz. Bu ihanetlere, hainliklere gerekenin yapılması yöneticilerimiz için milli bir görev olmalıdır.
Bizler Atalarımızın emanetine ne  pahasına olursa olsun sahip çıkacağız. Kutsal vatanımız için  dün Çanakkale’de olduğu gibi, her zaman göğsümüzü siper edeceğiz. Vatanımıza,  şehidimize sahip çıkacağız.
Bütün bu duygu ve düşüncelerle; Çanakkale Zaferini kazanarak, vatanı ve bayrağı için şehit olan aziz MEHMETÇİK'leri, geçmişten bu güne, bütün şehitlerimizi, minnet ve şükranla anıyoruz. Ruhları şad olsun...”

  Şehitlerle ilgili şiirlerin okunması ve sık sık atılan  sloganlarla coşkulu bir Anma töreni gerçekleştirildi. Törenle birlikte şehitlikte  şehitler için dualar okundu.