"İŞ GÜVENCESİZ ÇALIŞMA HAYATI" ÖZLEMİ İÇİNDE OLANLARLA MÜCADELE EDECEĞİZ

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, Tekel işçilerine destek amacıyla yapılacak eyleme ilişkin açıklamada bulunmak için basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Türkiye Kamu-Sen Genel Sekreteri ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ile konfederasyona bağlı diğer sendikaların genel başkanları ve yöneticileri de hazır bulundu.

Konfederasyon Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında Akyıldız, konfederasyonların ''Çalışmama hakkını kullanma'' eylemini değerlendirirken, ''Siyasi irade bu fırsatı kaçırmamalıdır. Eylem ciddi bir uyarı niteliği taşımaktadır'' dedi.

 TÜRKİYE KAMU-SEN olarak sonuna kadar TEKEL işçilerinin yanında olduklarını söyleyen Bircan Akyıldız,''Maaşı azaltılarak, sendikaya üye olma hakkı ortadan kaldırılarak, 4/C statüsünde güvencesiz çalışmaya yönlendirilen işçiler ile evlerinden, ailelerinden ayrılmak zorunda kalan, maaşları dondurulan memurların aynı politikaların kurbanları olduğunu'' savunan Akyıldız, 3,5 milyon işsizin sorumluluğunun, evine ekmek götürmekten başka bir derdi olmayan çalışanlara yüklemeye çalışmasının ''acı'' olduğunu belirtti.

Akyıldız, ''Yarın yapılacak eylemden sonra nasıl bir tavır belirleneceği'' yönündeki soruya, eylemlerin geleceğini siyasi iradenin tavrının belirleyeceğini, bugünkü tavrın devam etmesi durumunda eylemlerin de devam edeceğini söyledi.

Sorumluluğunu yerine getirmesi gerekenin siyasi irade olduğunu vurgulayan Akyıldız, ''Siyasi irade bu fırsatı kaçırmamalıdır. Eylem ciddi bir uyarı niteliği taşımaktadır'' diye konuştu. Akyıldız konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Yapılmak istenen iş güvencesiz, kıdem tazminatından yoksun, sendikasız bırakılan, sefalet ücreti ile çalışan işçilerin, istendiğinde kapının önüne koyulabileceği bir sistemdir.Yapılmak istenen memurların dahi güvencelerinin yok edilmesidir.Sivil toplum örgütlerinin görevi, siyasal iktidarı uyarmak ve yanlış yapmasına engel olmaktır.Bu ülkede özellikle çalışanlar adına işler iyi gitmemektedir.Yetkilileri uyarmak da biz sivil toplum örgütlerine düşmüştür.

Yıllardır ezilen, hor görülen, hakları yenen ama susan, sabreden, sağ duyu gösteren sessiz çoğunluk, yani emek, nihayet uyanmaya başlamıştır.Bu yüzden Sayın Başbakan’ın telaşına ve sendikaları ard niyetle, işçileri kullanmakla suçlamasına şaşmamak gerekmektedir.

 

Sayın Başbakan’a göre

 

-         Hakkını arayan memur,

-         İşini kaybetmemeye çalışan işçi,

-         İş isteyen işsiz,

-         Mazlumun hakkını koruyan sendikalar ard niyetli, samimiyetsiz ve dürüst olmaktan uzak davranıyor.

 

Sayın başbakan’a göre AKP’nin tahribat ve imha politikalarına karşı çıkan herkes ard niyetli.

 

Bizler;

-         Ülke kaynaklarının peşkeş çekilmesinin önüne geçmek için,

-         Fabrikalarımızın kapanmasını önlemek için,

-         İş güvencesinin yok edilmemesi için,

-         İş sizliğin önlenmesi, çalışanın insanca bir yaşam sürebilmesi için,

-         4-C eziyetine dur demek için,

-         Çalışanın köle değil, insan olduğunu hatırlatmak için,

TEKEL işçilerinin onurlu mücadelesini destekliyoruz.Şimdi siz söyleyin Sayın Başbakan, samimiyetsiz ve dürüst olmayan, ard niyetli olan kim?Çalışanları köleliğe mahkum etmek için, işsizleri örnek göstererek tehdit edenler mi; yoksa insanca bir yaşam isteyenler mi?

 

Türkiye Kamu-Sen olarak, iş güvencesiz bir çalışma hayatı özlemi içinde olanlarla, bunların uzantıları ile, tetikçileri ile sonuna kadar mücadele edeceğiz ve mutlaka kazanacağız.”

 

TÜRKİYE KAMU-SEN Genel Başkanı Akyıldız, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Mustafa Kumlu ile birlikte yarın TEKEL işçilerini ziyaret edip, çiçek vereceklerini bildirdi.