KATSAYI ZULMÜ KALDIRILDI

YÖK Genel Kurulu'nda alınan kararla, üniversiteye giriş sınavında yerleştirme puanlarının hesaplanmasında kullanılan katsayı uygulaması kaldırıldı. Katsayı uygulamasının her aday için 0.12 olarak belirlendiği, sınava giren adaylar arasında fark kalmadığı için katsayının fiilen kaldırılmış olduğu belirtildi.

Daha önce katsayı oranlarını meslek liselerinin lehine düşüren YÖK’ün, bu kez katsayıyı eşitlemesi biz eğitimcileri memnun etti. Bilindiği gibi Türk Eğitim-Sen olarak, katsayının kaldırılması için yıllarca mücadele verdik. Sendikamız, bu uygulamanın adaletsiz olduğunu, meslek lisesi öğrencilerini mağdur ettiğini, ülkemizi dünya teknoloji yarışından kopardığını, artık bu konunun ülke gündeminden çıkarılması gerektiğini ifade etmiş, hatta hükümete defalarca çağrıda bulunmuştu. Meslek lisesi öğrencilerinin feryadını, neler kaybettiğini her fırsatta kamuoyuna duyuran Türk Eğitim-Sen, bu uygulama nedeniyle meslek liselerinin kapanma noktasına geldiğini de her platformda anlatmıştı.

Sonunda meslek liselerine darbe vuran bu uygulamaya son verilmesi, meslek lisesi öğrencilerine ve ailelerine rahat bir nefes aldırmıştır. Bu uygulama nedeniyle gelecekleri kararan gençlerimiz, artık eşit koşullarda rekabet edebilmenin mutluluğunu yaşayacaktır. Bu konu artık hiçbir siyasi partinin istismar konusu olmamalı, siyasi partilerimiz bundan nemalanmamalıdır. Kararın, öğrencilerimize ve milletimize hayırlı olmasını diliyoruz.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

TÜRK EĞİTİM-SEN GENEL MERKEZİ