ARİF NİHAT ASYA'YI ANIYORUZ.

Arif Nihat ASYA kimdir?
Arif Nihat ASYA Çatalca ilçesine bağlı, İnceğiz köyünde doğdu. Daha 7 günlük iken babasını kaybetti. Annesi bir subayla evlenerek Filistin’e gittiğinde, Arif Nihat ASYA 3 yaşında idi. Dedesinin yanında kalan Arif Nihat ASYA’yı . halası okutmak için İstanbul’a getirdi. Ortaokul’u İstanbul’da okudu. Bolu ve Kastamonu da devam eden lise eğitiminden sonra , İstanbul’da Yüksek Öğretim Okulu Edebiyat bölümünü bitirdi.
İlk tayin edildiği İl Adana’dır. Adana’da 14 yıl Edebiyat Öğretmenliği ve idarecilik yaptı. 1942 yılında Malatya Lisesine müdür olarak tayin oldu. Devrin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali YÜCEL ile yaptığı bir münakaşa yüzünden müdürlük görevinden ayrıldı.
1950 yılında Adana’lıların ısrarıyla Demokrat Partiden Seyhan Milletvekili oldu. Bir dönem Milletvekilliği yaptı. 1954 yılında Eskişehir Lisesinde, 1955 yılında Ankara Gazi Lisesinde Edebiyat Öğretmenliği yaptı.
1959 yılında eşi Servet ASYA ile birlikte Kıbrıs Lefkoşe Türk Lisesinde görev aldı. Kıbrıs’ta kaldığı sürece,  yalnız öğretmenleri değil ,Kıbrıs halkı’nıda Ulusal dava konusunda bilinçlendirmeye gayret etti. 1961 yılında yurda döndü. 1962 yılında emekli oldu.5 Ocak 1975 yılında Ankara’da vefat etti. 
 Arif Nihat ASYA Türkiye Cumhuriyetinin yetiştirdiği, örnek Cumhuriyet öğretmenidir.Hiç bitmeyen enerjisiyle, bir volkan gibi içinden yükselen milliyetçiliği ve yurtseverliğiyle,  engin kültür birikimi ve Allah vergisi şiiriyle, ülkesi için taşıdığı milli hassasiyetleriyle, değeri yeterince anlaşılamamış “koca” bir devdir.
Türk Eğitim-Sen İstanbul 5 Nolu Şubesi olarak, her şeyden önce ömrünü,  sadece öğrencilerine değil, milletin hepsini eğitmeye adayan bu koca adamı unutmadığımızı,  unutturmayacağımızı göstermek istedik. Arif Nihat ASYA ki; belki de hiçbir milletin bayrağına nasip olmamış bir şiirle, Türk Milletinin ve onun bayrağının şanını sonsuza kadar ilan etmiştir. Günümüzde “Türk” sözcüğünü söylemekten bile ar edenler Türkün en yüce değeri “Bayrağına” saldırıda bulunan hainlere inat, ömrünün her anında “Türk Milleti ve Bayrağı”nın nasıl sevilmesi gerektiğini haykırır.
         O’nun gür sesini Adana’dan Edirne’ye vatanın her köşesinden duyarsınız.Hatta Kıbrıs Türkü’nün haklı davasındaki mücadelesinde, dimdik ayakta kalabilmesinde bile O’nun o aslan sesinin payı vardır.
         Arif Nihat ASYA öğretmenliği, şairliği, yazarlığı, dergiciliği ile edebiyat dünyasına hizmet eden büyük değerlerimizdendir. Sadece “Bayrak” şiiri bile büyüklüğünün azametini gösterirken, birçok değerimiz gibi onun da unutulup yitirilmesine eğitimciler olarak razı olamazdık. Türk Eğitim Sen olarak büyük şairin: 
Yıkanıp süslenip tabutlanmak;
Halka ilandır cülusumuzu....
Sonra-her yıl-bizim de kutlayacak
Çıkar - elbet – Şeb-i Arus’umuzu.
dizelerindeki vasiyetini görev olarak gördük ve doğduğu yer olan Çatalca da, bu yıldan başlayarak, şairimizin ölüm, “Bayrak Şiiri”nin doğum yıldönümü olan her yılın 5 Ocaklarında bu Büyük Türk’ü anmaya karar verdik . Türk Milletinin bu büyük evladının hak ettiği yere, tarihin en onurlu sayfalarında unutulmadan, gelecek kuşaklara aktarılması, toplum olarak görevimizdir. Bir Eğitim Sendikası olarak 5 Ocak 2006 Perşembe günü gerçekleştireceğimiz bu anma programlarının hazırlık çalışmaları esnasında, bu konuda duyarlı davranan herkese teşekkür ediyoruz.