ARTVİN ŞUBE, “GAZETECİLİK; HALKI, KAMUOYUNU AYDINLATMA BİLGİLENDİRME MESLEĞİDİR.”

Artvin Şube Başkanı İsrafil Bayraktar 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir basın açıklaması yaptı. 

“Çıkara göre gazeteciliğin yapıldığı, muhbirlikle muhabirliğin iç içe geçtiği, ideolojiye göre gazeteciliğin yürütüldüğü, gerçek haberle saptırılmış haberin karıştığı, patronun çıkarına göre haberlerin şekillendirildiği, ideolojiye, Irk’a, din’e, mezhep’e göre gazeteciliğin sürdürüldüğü, birçok basın mensubunun işsizlik nedeniyle yaşam kavgası verdiği, yanıltıcı yönlendirici haberlerin yaptırılarak birçok yıkıma yol açtığı, küresel ve bölgesel oyunlarda gazetecilerin örtülü ajan olarak kullanıldığı, öte yandan dürüst, namuslu, ahlaklı, mesleğin tarafsız yansız temel özelliğini her türlü olumsuzluklara rağmen yürüten gazetecilerin onur savaşı verdiği bu süreçte; gazeteciler günü kutlanıyor.

Aslında medya alanında üç kutlama günü vardır.

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü; (Birleşmiş Milletler, Basın Üzerindeki Baskıları Protesto amacıyla bu günü 20 Aralık 1993’te Dünya Basın Özgürlüğü Günü olarak kutlanmasını kararlaştırdığı gün) 
24 Temmuz Sansürün Kaldırılması ve Basın Bayramı; (24 Temmuz 1908 de 2. Meşrutiyet ilan edildi ve ayni gün Anayasa’nın yeniden yürürlüğe girmesi nedeniyle basın ilk kez sansürsüz çıktı. Bu nedenle belirlenen bu gün; 24 Temmuz Basın Bayramı olarak kutlanır.) 

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü; (27 Mayıs 1960 devrimi sonrası Kurucu Meclisi tarafından 4 Ocak 1961’de, çıkarılan 212 Sayılı Fikir İşçiliği Yasa ile kabul edilen gün) Basının ve basın mensuplarının bayram günleridir. 

Siyasi, sosyal, ekonomik, dini, askeri, kültürel, bilimsel, sportif her türlü bilginin geniş halk kitlelerine duyurulma, faaliyeti olan Gazetecilik; yıkıcı, ayrıştırıcı, çözücü her türlü düşünce ve eyleme karşı olması gereken faaliyettir. Gazetecilikte; insani duygular, dini duygular, ideolojik duygular ikinci planda olmak zorundadır. İfade özgürlüğü ve Haber Alma Özgürlüğü en değerli haklardır. Özgür medya; toplumsal kalkınmışlığın gelişmişliğinde göstergesidir. Özgür basın olmadan demokrasi olmaz.

Bu vesileyle, öncelikle Artvin'de kamu haklarına saygıda kusur etmeden zor şartlar altında onurlu bir gazetecilik örneği sergileyen, yerel medyanın yükünü çekerek lokomotif görevi üstlenen emekçilerin nezdinde bölgesel yayın yapan tüm gazete ve gazetecilerimizin, sonrada tüm ülke ve dünya gazetecilerinin gününü kutlarım.”