TEKİRDAĞ ŞUBE, “TEOG SINAVINDA KARGAŞA DEVAM EDİYOR”

Tekirdağ Şube Başkanı Muzaffer Doğan, TEOG’da yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi. Doğan, “Sistemle bu kadar oynanmasının sebebi nedir? Şikayet mi vardır? Bir ihtiyaç analizi ya da bir eğitim şurası mı yapılmıştır da talep ortaya çıkmıştır? Derdiniz nedir? Yoksa siz aslında bütün okulları arka bahçe yapmak ve öğrenci değil seçmen mi yetiştirmek istiyorsunuz?” diye sordu. Doğan ayrıca hükümetin kamusal eğitimden parasal eğitime geçtiğine de dikkat çekerek, “HÜKÜMET KAMUSAL EĞİTİMİ GÖZDEN ÇIKARMIŞ. PARASI OLAN ÖZEL OKULA GİTSİN DEMEKTEDİR.” Dedi. Doğan şunları kaydetti:  “Sayın bakanın da aslında tam bilmediği sonuçları hesaplanamayan  neden ihtiyaç duyulduğu açıklanamamış bir deli saçması  ile karşı karşıyayız.

 İllerde okulların şehre dağılımı eşit değildir. Okul türlerinin ise hem şehre dağılımı hem tür dağılımı eşit değildir.

 Sınava gireceklere kota koymak eğitim hakkının engellenmesidir.

HÜKÜMET KAMUSAL EĞİTİMİ GÖZDEN ÇIKARMIŞ. PARASI OLAN ÖZEL OKULA GİTSİN DEMEKTEDİR

 Ne olduğu belli olmayan bu sistem özel okullara yönelimi artıracak ve devlet okullarına ancak imkânı olmayanlar gidebilecektir.

 Bu yeni sistem şuanda ilk ve ortaokul kayıtlarında yoğun şekilde yaşadığımız sahte adres beyanı sıkıntısını lise kayıtlarına da taşıyacak.

 Nitelikli okullar olarak tanımlanan, sınavlı okullar olduğu sürece sınavı kaldırmak iddiasının tam bir hayal olduğu da artık anlaşılmıştır.

 Özel ders, kurs v.b. ihtiyaçlar yeni sistemde de son gaz devam edecektir. Yarışılacak nitelikli okul sayısı azalacağı için yarış hızlanacaktır.

ŞEHİRLERDE KAST SİSTEMİ OLUŞACAKTIR...

 Tekirdağ eğitiminde zaten şehrin doğusu Bangladeş  batısı ise Belçika  standartlarında iken bu ucube sistem uygulanırsa tam anlamıyla kast sistemi oluşacak ekonomik düzeyi yüksek bölgelerde ancak iyi okullar ve imkanı olan velilerin öğrencileri okuyabilecektir.

ASIL SORUN VE NİYET GİZLENMEKTEDİR

 Sistemle bu kadar oynanmasının sebebi nedir? Şikayet mi vardır? Bir ihtiyaç analizi ya da bir eğitim şurası mı yapılmıştır da talep ortaya çıkmıştır? Derdiniz nedir? Yoksa siz aslında bütün okulları arka bahçe yapmak ve öğrenci değil seçmen mi yetiştirmek istiyorsunuz?”