KOCAELİ 2 NO’LU ŞUBE, KONFERANS DÜZENLEDİ.

Kocaeli 2 No’lu Şubesi tarafından 13.11.2018 Cumartesi günü Türk adının çok eski medeniyetlere dayandığına ilişkin bir konferans düzenledi.

Düzenlenen konferansa Türk Tarihi Uzmanı Yeditepe Üniversitesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Taşağıl konuşmacı olarak katıldı.

M.Ö 3000’lerden bu yana resmî olarak Çin kaynaklarında bile yer alan TÜRK adının, bugün TÜRK diye bir milletin olmadığını söyleyenlere cevap olduğunu söyleyen Taşağıl, hatta Orta Asya coğrafyasında bulunan birçok balbal ( mezar taşı ), mağara resmî ve anıtların tarihte ki TÜRK adının çok daha eskilere ( 100 bin yıl gibi ) dayanabileceğinin kanıtı olduğunu da ifade etti. Bozkurt ‘un TÜRKLER için anlamı ve önemi ile ilgili bir soruya ise, "Bozkurt  Türkler için çok önemlidir ama TÜRKLER için özel sayılan mitler diğer milletlerde olduğu gibi tek değildir. Bozkurt dışında Geyik ve Pars da önemlidir." şeklinde cevapladı. Özellikle genç tarih severlerin katılımının dikkat çektiği konferansta, Prof. Dr. Ahmet Taşağıl'ın kitaplarının gençler tarafından ilgi gördüğü akşamda Gebze Kent Meydanı Kültür Merkezinde kitap imzalatmak isteyenlerin uzun kuyruk oluşturduğu gözlendi. 200 kitabı 1 saatte imzalayan sayın TAŞAĞIL kendisine duyulan bu ilgi ve teveccühü TÜRK tarihine olan sevgi ve bilincin bir göstergesi olarak kabul ettiği için gurur duyduğunu ifade etti.