NEVŞEHİR ŞUBE, KADİR MISIROĞLU HAKKINDA TÜRK MİLLETİNİ AŞAĞILAMAKTAN ve ATATÜRK’E HAKARETTEN SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU.

Nevşehir Şube Başkanı Tayfur Urgenç, Kadir Mısıroğlu hakkında Nevşehir Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunduktan sonra adliye çıkışı şu açıklamada bulundu.

Kadir Mısıroğlu periyodik aralıklarla son olarak ta 19.01.2019 Cumartesi günü Kurtuluş Savaşına “Uyduruk Zafer” diye açıklamasında bulunarak “Türk Milletini Aşağılama” ve “Atatürk’ün Manevi Şahsiyetine Hakaret” “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçlarını işlediğinden hakkında adli soruşturma açılması ve akabinde kamu davası açılmasını talep ettik. Kendisine ait sosyal medya hesabı ve kendisine ait www.kadirmisiroglu.com sitesinden daha öncede farklı tarihlerde  yapmış olduğu -ekte sunduğumuz basına da yansımış haberlerde -  paylaşımlarda, Kurtuluş Savaşına “Uyduruk Zafer”,-“Keşke Yunan Galip Gelseydi” ve İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif ERSOY’a “lan”, “serserinin teki”, “pzvnk” diyerek; Türk Milletinin ortak değerlerini açık şekilde aşağılamış ve bu sözlerle TCK’nın 301. Maddesinde düzenlenen “Türklüğü aşağılama” suçunu işlemiştir. Sosyal medya hesabından –ve basına yansıyan açıklamalarında- “10 Kasım da saat 9.05 te kenefe gidin” sözleriyle Türkiye Cumhuriyetinin Kurucu lideri Mustafa Kemal ATATÜRK’e hakaret ederek 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanunun 1. Maddesinde düzenlenen “Atatürk’ün manevi şahsiyetine hakaret” suçunu işlemişti

Çeşitli tarihlerde yapmış olduğu yukarıdaki paylaşımlar; Türk Milletinin ortak değerleri olan “Kurtuluş Savaşını” ve milli şairimiz olan Mehmet Akif Ersoy’u aşağılama yolu ile Türklüğe yönelik aşağılama suçunun maddi ve manevi unsurlarını oluşturmaktadır. Çünkü “Kurtuluş Savaşı” ve milli şairimiz olan Mehmet Akif Ersoy Türk Milletinin en önemli değerlerindendir. Bu değerlere yönelik hakaret ve aşağılamaya yönelik eylem ve sözler doğrudan Türk Milletine yapılmış sayılmalıdır. Şüpheli suça konu bu sözleri ile Türk Milletinin bütün emperyalist ülkelere karşı çok zor şartlar altında kazandığı Kurtuluş Savaşına “uyduruk zafer” diyerek te milli ve manevi değerlerimize hakaret etmiş. Kurtuluş Savaşını gerçekleştiren Türk Milletini aşağılamış ve bu savaşa girerek şehit olan Türk Milletinin bireylerini ve gazilerimizin manevi hatırasını çok ağır bir şekilde zedelemiştir.

Bu eylemleri hakkında herhangi bir adli soruşturma yapılmaması halinde bundan cesaret alan birçok kişi aynı şekilde hakaret ve aşağılama eylemlerine girişecektir. Türk Adaletinin bu tür eylem ve sözlere geçit vermemesi ve şüpheli hakkında kamu davası açılması gerekir.

Tüm bu sayılan vakıalar birlikte değerlendirildiğinde, şüphelinin kendisini ve yayınlarını takip eden halkın bir kesiminde itibar görmesi sebebiyle beyanları kışkırtıcı olmakta ve Türk halkını beyanları üzerinden bölmekte, kamplaştırmakta milli birlik ve beraberliğe zarar vermektedir.  Ülkemizin bekasının hiç olmadığı kadar dış tehditlerle boğuştuğu bu süreçte şüphelinin yaptığı açıklamalar ve beyanlar ülke içinden de bir kısım toplumsal fay hatlarını tetikler, harekete geçirir niteliktedir.

Elbette ki insanlar düşünce ve düşüncelerini beyan özgürlüğüne sahiptirler fakat her şeyin sınırı olduğu gibi bunun da bir sınırı vardır ve bu beyanlar hakaret ve halkı bölme raddesine varmamalı, ülke için tehdit oluşturacak yoğunlukta olmamalıdır. Şüphelinin yukarıda bahsettiğimiz ve resen de göz önüne alınacak olan davranışları halkın bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme suçunu da işlediği açıktır.

Bu kapsamda Kadir Mısıroğlu hakkında “Türklüğü aşağılama” ve “Atatürk’ün manevi şahsiyetine hakaret”  “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçları bakımından adli soruşturma başlatılması;

Yapılan adli soruşturma sonunda; şüphelinin “Türklüğü aşağılama” suçu bakımından eylemine uyan TCK’nın 301. Maddesi ve “Atatürk’ün manevi şahsiyetine hakaret” suçu bakımından eylemine 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanunun 1. Maddesi  “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama”  suçlarına uyan ilgili Türk Ceza Kanunu ve ilgili kanunların ilgili maddeleri kapsamında kamu davası açılmasını talep ederek Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduk. Takdir yüce halkımızın vicdanı ve mahkemelerimizindir.