ANTALYA 2 NO’LU ŞUBE’DEN TÜRK DÜNYASI VE TÜRK BİRLİĞİ KONFERANSI

Antalya 2 Nolu Şube,  FIRAT YILMAZ ÇAKIROĞLU anısına  “TÜRK DÜNYASI VE TÜRK BİRLİĞİ”   konulu konferans düzenledi. Konferansa konuşmacı olarak Prof. Dr. Kürşat Zorlu katıldı.

 Konferans’ta  Ege Üniversitesi kampüsünde 20 Şubat 2015’te bıçaklanarak şehit edilen, Ülkü Ocakları Üniversite sorumlusu FIRAT YILMAZ ÇAKIROĞLU şiirlerle ve sunumlarla anıldı.

Antalya 2 No’lu Şube Başkanı Burhan Ulu açılış  konuşmasında, “İlkemiz, önce ülkemiz diyoruz ve bu  ruhu  bugün de diri tutmak için bu  programı tertip etmiş bulunuyoruz” dedi.

“TÜRK DÜNYASI VE TÜRK BİRLİĞİ” konulu konferansın konuşmacı konuğu akademisyen ve köşe yazarı  Prof. Dr. Kürşad Zorlu, Şehit Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nun şehit edilişinin altında yatan terör sorununa değinerek, milli birliğin ve beraberliğin önemi üzerinde durdu. Zorlu, Şehit Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nun Alanya'da anılmasından büyük gurur duyduğunu söyleyen baba Fuat Mahir Çakıroğlu'ndan selam getirdiğini söyledi.

Türk Dünyası'nın içinde bulunduğu ekonomik  ve siyasal sorunları ele alan Zorlu, Doğu Türkistan'da Çin Hükümeti tarafından Uygur Türklerine uygulanan zulmü de anlattı.

Türk Cumhuriyetlerinin Türkiye ile ekonomik, kültürel ve siyasi anlamda işbirliği bağlarını kuvvetlendirmek istediklerini ve ortak projelerle Türk Birliğine giden yolda birlikte yürümek için hazır olduklarını ifade eden Zorlu,  Türk Cumhuriyetlerinin Türkiye'yi, Türklerin batıya bakan yüzü olarak nitelendirdiklerini ve bu bağlamda Türkiye'nin Avrupa ile ilişkilerini güçlendirmesinin güçlü bir Türk  Birliği için gereklilik olarak gördüklerine değindi.

Dünya üzerindeki bağımsız ve yarı bağımsız Türk Devletleri, Türk Nüfusu ve Türk Kültürünün zenginliği hakkında da açıklamalarda bulunan Zorlu, Türk Birliği’nin önündeki engeller üzerinde durdu. Zorlu;

-Birbirini yeterince tanımam veya yanlış tanıma,

-Ortak amaçların etkin ve işlevsel olmaması,

-Medyanın yapısı ve kullanım biçimi

-Ortak bilgi ve haber havuzu oluşturulamaması,

- Ortak alfabe sıkıntısı,

- Muadil kurum ve kuruluşların bulunmaması,

-Mevcut kuruluşlarda ihtisaslaşma sorunu,

- Ortak televizyon kanallarının sahalarda yaygınlaştırılamaması gibi nedenleri sıraladı.

Prof. Dr. Kürşad Zorlu 1933'te  Atatürk'ün de söylediği gibi, Türk Birliği'nin bir gün muhakkak kurulacağı inancında olduğunu söyledi. Türkiye'nin ve Türklerin buna hazır olması gerektiğini bildiren Zorlu, Türk Birliğine giden yolda  tüm Türkleri beraber yürümeye davet etti. Zorlu, katılımcıların da sorularını cevapladı. Al bayrakla gök bayrağın dalgalandığı konferans, "Ne Mutlu Türküm" sloganlarıyla sona erdi.