İSTANBUL 5 NO’LU ŞUBE, “ ÖĞRETMENLERİMİZ GÖREVLERİ BAŞINDA DARP EDİLİYOR.”

Eğitim çalışanlarına yönelik şiddet haberleri bitmek bilmiyor. Bu kez de veli ve veli yakınları okul bahçesinde 2 öğretmenimizi darp etti. Öğretmenler sık sık veli ve öğrenci şiddetine, tehdidine maruz kalıyor. Türk Eğitim Sen olarak bu tür şiddet olaylarını en yüksek perdeden kınıyoruz. Konu hakkında bir basın açıklaması yapan İstanbul 5 No’lu Şube Başkanı Halil Koçoğlu, duyarlı velilerin ve öğrencilerimiz de bu tür menfur olaylar karşısında net tavır alması gerektiğini ve eğitim yuvaları okuluyla mahallesiyle şiddetten mutlaka arınması ve birlik olması gerektiğini bildirdi. Koçoğlu açıklamasında şunları belirtti:

“Sayın vatandaşlar, sayın veliler, kıymetli öğretmeler, sayın basın mensupları, sevgili öğrenciler. Gün geçmiyor ki, ülkemizin bir köşesinde öğretmene şiddet, taciz ve ölüm gibi olaylar yaşanmasın. Bahçelievler ilçemizde Halit Ziya Uşaklıgil İlkokulunda 2 öğretmenimize okul bahçesinde veli ve veli yakınlarınca canice saldırılmış müdahale edilmesiyle daha vahim sonuçların önüne geçilmiştir. Öncelikle öğretmenlerimize acil şifalar diliyoruz. İlçemizde son zamanlarda öğretmenlerimize yönelik üzücü hadiseler yaşanmaktadır. Tek derdi, öğrencilerine bilgi ve birikimlerini aktarmak olan ve onlara ahlaklı olmayı öğreterek geleceğe hazırlamak gayesinde bulunan öğretmenlerimiz, hiç de hak etmedikleri bir şekilde bazı öğrenci velilerinin fiili saldırısına ve hakaretlerine maruz kalmışlardır. Bu ne hadsizliktir, bu ne cürettir, bu gücü bu caniler nerden almaktadırlar. Öğretmenlerimiz görevi başında en güvenli olması gereken yer olan okulda darp edilebiliyorlar. Duyarlı velilerimiz ve öğrencilerimiz de bu tür menfur olaylar karşısında net tavır almalı, eğitim yuvaları okuluyla mahallesiyle şiddetten mutlaka arındırılmalı ve birlik olmalıdırlar. Türk Eğitim Sen olarak öncelikle itibarımızı koruma konusunda mücadelemizi vermeye devam edeceğiz. Milyonu aşkın mensubu olan MEB, acaba şiddete karşı ne zaman müdahale edecektir. Ya da müdahale etmesi için daha biz öğretmenler olarak ne kadar bedel ödeyeceğiz. Yarın hangi okulda hangimizin başına böyle bir olay gelecek diye endişe etmekteyiz.

 Değerli basın mensupları,

Türk Eğitim Sen olarak bütün yetkililere sesleniyorum;

Bu insanlık dışı olayla ilgili idari ve hukuki soruşturmaların bir an önce yapılması, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bahçelievler ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü bir an önce ilgililer hakkında yaptırımlar uygulanması ve okullarımızdaki güvenlik tedbirlerinin arttırılması ile ilgili somut adımlar görmek istiyoruz. Duyarlı velilerimizin ve öğrencilerimizin de bu menfur olay karşında öğretmenlerimizin yanında olması sevindiricidir.

Sayın basın mensupları;

Türk Eğitim Sen olarak, okulumuzda gerçekleşen bu menfur olayın takipçisi olacağımızı bildiririz. Eğitimin tüm güzellikleri noktasında taraf olmaya devam edeceğiz. Suçluların bir an önce adaletin önüne çıkarılması ve hak ettiği cezayı almaları için elimizden geleni yapacağımızdan hiç kimsenin bir şüphesi olmasın. Yaralı öğretmenlerimize de tekrar geçmiş olsun diyor, tüm katılımcıları en kalbi duygularımla selamlıyorum.”