ÇORUM ŞUBEMİZ HİTİT ÜNİVERSİTESİ’NDE YETKİLİ SENDİKA OLDU.

Çorum Şubeye bağlı  Hitit  Üniversitesi’nde en çok üyeye sahip olan sendika olarak yetkili sendika oldu.

4688 sayılı Kanunun 30/a maddesi gereğince  bugün Hitit Üniversitesi’nde yapılan toplantı sonucu  Çorum şubesinin,  Hitit Üniversitesi'nde 316  üyesi olduğu tespit edildi.  Türk Eğitim-Sen 316 üyesiyle 2019 yılında Hitit Üniversitesinde yetkili sendika oldu. Eğitim Bir Sen ise 230 üyeyle geçen yıl şaibeli almış olduğu yetkiyi kaybetmiştir.  

Çorum Şube Başkanı Selim Aydın yaptığı yazılı açıklamada Hitit Üniversitesinde yetkili sendika olmasında emeği geçen herkese teşekkür etti. Aydın açıklamasında şunları kaydetti:  “Türk Eğitim-Sen olarak yetkiyi almış olmanın haklı gururunu yaşarken, sorumluluklarımızın da farkındayız. Üniversite çalışanları şunu çok iyi bilsin ki Hitit Üniversitesi ile sendikamız arasında yılda iki defa ( Ekim-Nisan) yapılacak olan Kurum İdari Kurullarında , çalışanlar adına üzerimize düşen her ne varsa bir adım geri durmadan , taşın altına elimizi değil gövdemizi koymaktan imtina etmeyeceğiz.

Azmin zaferidir bu. Bu başarı hepimizindir. Yoğun bir çalışma ve mücadele sonucu , üniversite çalışanların da teveccühü ile Türk Eğitim-Sen yetkili sendika olmuştur. Bu  vesile ile Şube yönetim kuruluma, Üniversite yönetimimize, kadın komisyonlarımıza ve  bu süreçte fedakarca, cesur ve onurlu duruş gösteren bütün eğitim çalışanlarına teşekkür ediyorum. Bu başarıda her bir üyemizin emeği, mücadelesi alın teri vardır. Bu zafer bizlere anamızın ak sütü gibi helaldir.

Yorgunluk Türk kültür tarihinde mücadele edenler için yol azığı kabul edilir. Bizler yorgunluklarımızda rahmet ve güç bulan bir sendikayız. Sonunda galibiyetleri her zaman bulsak da bulmasak da ama her dem gönlümüzde ve yüreğimizde taşıdığımız Türkiye sevdasının her zerresini hep taşımışızdır.

Türk Eğitim-Sen ve onun kutlu mücadelesi ;  büyük bir inancın, büyük bir mefkureye bağlılığın sendikal izdüşümüdür. Türk milletinin bütün ulvi ve yüce değerlerini sendikal mücadelemize katarak her adım ve tavrımızı bu ölçülerde yapmanın derdine düştük.

Zafer ile değil sefer ile yükümlü olduğumuzu; hem kul nezdinde hem de sivil toplum kuruluşu ölçeğinde hiçbir zaman aklımızdan çıkarmadık. Sahte ile, hile ile, yalan ile kazanmaktansa doğru ile, hakikat ile kazanmayı mesuliyet abidesi olarak gördük. İşte her zaman sendikal mücadelemizde hak ve hakikati kaynak olarak gördük. Tüm varlığımızı bu kaynaklardan doldurmaya çalıştık. Bu değerleri sahiplenirken bir rol kapma hevesi, üstünlük kurma kaygılarını taşımıyoruz. Ancak bu yüce değerlerin de temsiliyet boyutunda sendikamızla müşahhas bir kimlik olduğunu da her zaman haykırıyoruz. İşte biz bu kaygılarla yürüyüşümüzü yaptık ve yapıyoruz. Kimseye makam ve mevki dağıtmadan,  eşimizi, çocuklarımızı nasıl bir yerlere getiririz endişesi içerisine girmeden, , ulufeler ( 3. Derece kadrolar, bilgisayar işletmenlikleri, şeflikler)  dağıtmadan sadece ve sadece hak ve hakikat diyerek istikbale yürüyüşümüzü yapıyoruz.

Türk Eğitim-Sen’in   mücadelesinde alın teri vardır, çile vardır, azim vardır, ümit vardır. İşte bu hakikatler ile Türk Eğitim-Sen yıllardır vardır. Bu ümitlerimiz ,  umutlarımız bizlere yeni bismillahlar açmıştır. Sendika sahnesine bismillah dediğimiz 1992 yılından bugüne kadar hala diriyiz ve diriliğimiz her geçen gün daha da artıyor. Hiç bir zaman sendikamızı bir kürsü hamaseti edasıyla bir tutmadık. Ağzımızdan ne çıktıysa onun hak ve hakikati nezdinde ıstırabını yaşadık. İşte bu yüzden Türk Eğitim-Sen bu sözün bedelini dünya ahiret şeref sayanların sendikasıdır. Sosyal medya hesaplarında Utanmadan, yüzleri hiç kızarmadan, bizim eridiğimizden bahsedenler, son üç yılın sayılarına  baksınlar . Belki o zaman kendilerinin değil, korkularının büyüdüğünün farkına varacaklardır.  

Bu büyüklüğü bizlere yaşatan Hitit Üniversitesi Yönetim Kurulumuza  ve her türlü vaat ve tehdit içeren tekliflere kulak asmadan, adam gibi sendikacılığı tercih ederek bize güç veren bütün üyelerimize teşekkürlerimi sunuyorum.  İyi ki Türk Eğitim-Sen Var!  İyi ki sizler varsınız!”