KONYA 2 NO’LU ŞUBE, “BİLİNMEYEN ATATÜRK VE MİLLİ MÜCADELE” KONULU PANEL DÜZENLEDİ.

Konya 2 Nolu Şube Başkanlığı tarafından 2.’si düzenlenen “Hasbihal Akşamları” kapsamında “Bilinmeyen Atatürk ve Milli Mücadele” konulu Panel gerçekleştirildi. Panelde Mustafa Kemal ATATÜRK’ün askeri ve siyasi yönleri ele alındı.

Konya 2 Nolu Şube Başkanlığı tarafından 2.’si düzenlenen “Hasbihal Akşamları” kapsamında “Bilinmeyen Atatürk ve Milli Mücadele” konulu Panel gerçekleştirildi. Konya Ticaret Odası (KTO) Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen panelde Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Başdanışmanı Dr. Ali Güler, Hacettepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. A. Cüneyt Küsmez, Hacettepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Veli Fatih Güven, Milli Mücadele dönemi ve Mustafa Kemal Atatürk’ün bilinmeyen yönlerini anlattılar. Panele MHP Konya Milletvekili Esin Kara, MHP İl Başkanı Remzi Karaarslan, MHP Meram İlçe Başkanı İbrahim Ay, MHP Selçuklu İlçe Başkanı Güzide Çipan, Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı (TÜRKAV) Genel Başkanı Ebubekir Korkmaz, Türk Sağlık-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hamza Olgun, TÜRKAV Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Konya İl Başkanı Yusuf Kasım Akta, Ayrancı Belediye Başkanı Yüksel Büyükkarcı, TÜRKAV Konya İl Başkanı Süleyman Nur, MHP MYK Üyesi Hüseyin Korkmaz, Türkiye Kamu-Sen’e bağlı sendikaların Konya Şube Başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.

ORTAK DEĞERLERİMİZLE YÜKSELECEĞİZ

Programın açılış konuşmasını yapan Türk Eğitim-Sen Konya 2 Nolu Şube Başkanı Veli Doğrul, 3 değerli ismin önemli konularda bilgi vereceğini söyledi. Türk milletinin ortak değerlerinin önemine dikkat çeken Doğrul, “Türk milleti ortak değerlerin üzerinden giderek aydınlık yarınlara emin adımlarla ilerleyecektir. Nedir bizim ortak değerimiz; gönderde sonsuza kadar dalgalanacak olan Türk bayrağımız ortak değerimizdir. Şanlı tarihimiz ve kültürümüz ortak değerimizdir. Ses bayrağımız Türkçe’miz, yüce dinimiz, örfümüz, adetlerimiz tarihteki bütün liderlerimiz ve Gazi Mustafa Kemal, bizim ortak değerimizdir. Bu değerlerimizi korumak ve yüceltmek bizim asli görevimizdir. Ay yıldızlı bayrağımızın göklerde şanla dalgalanması, topraklarımızın bütünlüğünün milletimizin birliğinin ve dirliğinin bozulmaması, emperyalizmin dönen kanlı çarkları arasına girmemek için canı pahasına mücadele veren Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silahıyla, fikirleriyle, inancıyla, cesaretiyle, bu millete rehber olmuş ve milletin gönlünde yıkılmaz bir anıt olmuştur. Çünkü Atatürk demek vatan demektir. Sendikamız Atatürk’ün fikirlerini şiar edinmiş, ülkemize ve dünyaya bakışında Atatürk’ün liderliğini örnek almış bir sendikadır. Biz milli bir sivil toplum örgütüyüz. Türk Eğitim-Sen ülkesini seven, milletinden yana olan bir sivil toplum örgütüdür. Yani bir sendikadan daha fazlasıdır. Biz Türkiye sevdalısı bir sendikayız” dedi.

YENİDEN DOĞARIZ KÜLLERİMİZDEN

Türkiye’nin son dönemlerde önemli bir mücadele içerisinde olduğunu vurgulayan Doğrul, Türkiye’nin güneyinde yaşanan gelişmeleri yakından takip ettiklerini söyledi. Türk eğitimcileri olarak devletin ve milletin her zaman yanlarında olduklarının altını çizen doğrul, şöyle devam etti, “Biz Türk eğitimcileri olarak devletimizin ihanetin kuklası olan teröre karşı yürüttüğü kararlı mücadeleyi ama demeden, müsamaha göstermeden, samimi olarak destekliyoruz. Terörist kuklalara göz açtırmamak için genç yaşta toprağa düşen şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Artık ok yaydan çıkmış ve Türk devleti kararlılığını açıkça beyan etmiştir. Çünkü kahramanlık ne yalnız bir yükseliş demektir ne de yıldızlar gibi parlayıp sönmektir. Ölmezliği düşünmek boşuna bir emektir. Kahramanlık saldırıp bir daha dönmemektir. Biz de her Türk’ün adı Mehmet’tir. Gerekirse Mete Han olur Çin Seddi’ne karargâh kurarız, Atilla olur Papa’ya diz çöktürür, Fatih olur Patriğe af diletiriz, Mustafa Kemal olur yeniden doğarız küllerinden.”

GEÇMİŞİNİ BİLMEYENİN GELECEĞİ OLMAZ

Panelde selamlama konuşması yapan MHP Konya Milletvekili Esin Kara, Türk Sğitim-Sen Konya 2 Nolu Şube Başkanlığı’nın önemli bir program icra ettiğini söyledi. “Geçmişini bilmeyenin geleceği olmaz” diyen Kara, “Biz Türk milleti olarak nereden geldiğimiz biliyoruz. Hedefimizin neresi olduğunu ve nereye gideceğimizi çok iyi biliyoruz. Biz Türk-İslam davası derken boşuna demiyoruz. Hepimiz belki Mustafa Kemal sevdasıyla büyüdük. Ama burada birbirinden değerli konuşmacılarımız buradalar. Onlardan çok büyük bilgiler edineceğimize inanıyorum. O yüzden organizasyon için teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

BİZLER YARININ MİMARLARI OLACAĞIZ

Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı (TÜRKAV) Genel Başkanı Ebubekir Korkmaz da yaptığı konuşmada, düzenlenen panelin oldukça değerli olduğunu vurguladı. Korkmaz, “Bugün burada üç değerli hocamızın milli mücadele döneminin ve Mustafa Kemal’in mücadele ruhunu doya doya anlatacaklarına inanıyorum. Buna ihtiyacımız var. Türk Eğitim-Sen veya Kamu-Sen dediğimiz zaman, işin arkasında gerçekten bu ülkenin aydınları olduğumuzu bilmemiz gerekiyor. Bizler yarının büyük Türkiye’sini, lider ülkesini oluşturabilecek, yarının mimarları olacağız. Bu tür konferanslar, bu çabamızın daha anlamlı, daha güzel, daha aktif bir şekilde yapacağımızın teminatıdır. Buralardan beslenmemiz lazım” diye konuştu. Konuşmaların ardından panelistlerden Dr. Ali Güler, “Bir lider portresi: İstanbul’dan Ankara’ya Mustafa Kemal Paşa” konusunu, Dr. A. Cüneyt Küsmez, “Atatürk’ün askeri dehası ve Milli Mücadele’nin askeri yönü” konusunu ve Dr. Veli Fatih Güven, “Atatürk’ün siyasi dehası ve Milli Mücadele’nin siyasi, diplomatik yönü” konusunda ayrıntılı bilgi verdiler.  Panelin ardından panelistlere plaket takdiminde bulunuldu.